Haziran ayı yaktın bizi!

ALEYNA SEVİM/İSTANBUL- Uzmanlar, geçen ay Türkiye tarihinin en sıcak haziran ayının yaşandığını açıkladı. 24-25 Haziran’da Türkiye’nin Avrupa’nın en sıcak yeri olduğunu aktaran CNN TÜRK Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Haziran genelinde Avrupa’nın en sıcak ülkesi olduk. İstanbul’da ortalamalar 28 dereceyken sıcaklık 35 dereceye kadar çıktı. Ege’de 40 dereceyi aşan sıcaklıklar yaşandı. İstanbul, İzmir ve Antalya’dan daha sıcak. İstanbul 35 dereceyken Antalya 32 derece. Marmara Ege ve İç Anadolu’ya yağmur düşmedi. Bu kuraklık tehlikeli. Ormanlar tutuşma sıcaklığına geldi. Cuma Marmara ve Kuzey Ege’ye yağmur var ama İstanbul’a çok yağmaz. Bu da kuraklığı kurtarmaz” dedi.

4 DERECE DAHA SICAK

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Önol da 2024 yılı Haziran ayının geçen 60 seneye göre bazı yerlerde sıcaklık ortalamasının 4 derece daha yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ölçüm tarihindeki en sıcak haziran olması dışında geçmişteki birçok temmuz ve ağustostan sıcak geçti. Alışılmışın dışında bir durum. Yangın çıkan İzmir’de maksimum sıcaklıklar haziran boyunca 30 derecenin altına düşmemiş. 12 gün üst üste 35 derecenin üzerinde sıcaklıklar yaşanmış. 1964’ten beri buna benzer bir yıl yok. İzmir/Selçuk istasyonu için haziran ortalamaları geçmiş 60 seneye göre 4.7 derece daha sıcak. Birçok istasyonda benzer görüntü var. Bu sıcaklıkların devam edeceği öngörüsü var.”

Öte yandan yarın yağışla birlikte sıcaklığın iç ve batı bölgelerde azalacağı sonra yine yükseleceği bildirildi.

AKDENİZ ALARM VERİYOR

Deniz suyu sıcaklıkları ortalamanın üzerinde seyrediyor. Geçen yıl ağustosta 20,98 dereceye çıkarak rekor kıran deniz yüzey sıcaklığı, bu yılın şubat ayında 21,06 derece ile yeni bir rekor kırdı. İzmir Bakırçay Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şermin Tağıl, Akdeniz’de yüzey suyunun şu anda ortalamanın 3 santigrat derece üzerinde olduğunu belirterek, “Akdeniz alarm veriyor, deniz suyu tehlike boyutunda sıcaklığa ulaştı. Akdeniz, Ege ve Karadeniz sularında sıcaklık anomalileri gözlüyoruz” dedi. –DHA

MEGA ORMAN YANGINI UYARISI

 Sıcak havanın etkisiyle yurdun çeşitli yerlerinde görülen orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğu bildirildi. Ormana atılan atıkların yangınların çıkması ve ilerlemesinde büyük rolü olduğunu belirten Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Hüsrev Özkara, Milliyet’e şunları söyledi:

“Haziran ayındaki orman yangınları, temmuz ve ağustosta olabilecek çok daha büyük yangınların habercisi. Yangınlara karşı orman köylülerinden en az üç bin kişilik bir sistem kurulmalı. Ormanların yanıcı maddelerden temizlenmesinde, orman köylülerinin aktifleştirilmesi gerekiyor. Bu konuda sürekli eğitim verilmeli.”

Ormanlık alanlarda yanıcı madde azaltma çalışmaları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bakanlığın, mayıs ayında 81 ilde başlattığı “Orman Benim” kampanyasında 313 ton çöp toplandı. –MELTEM GÜNEŞ ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir