Fedon ve Bodrumlular Haklıymış: Çatıları Beyaza Boyamak, Yazın Şehirleri Daha Serin Hâle Getirebilir

Pek çok tatil beldesinde, en yakın örnekler olarak Yunan Adaları ve Bodrum’da evler geleneksel olarak beyazdır ve yerel yönetimler ile kanunlar da bu yapıların başka renklere boyanmalarını, tarihi dokunun korunması amacıyla engeller. Görünüşe göre eski insanların serin şehirlerde yaşamak için renk konusunda da bir bildikleri varmış. 

Sıcaklıkların üst üste rekorlar kırdığı günümüzde, yeni bir araştırma şehirlerin daha serin hâle getirilebilmesi için oldukça basit ama oldukça etkili olabilecek bir çözüm önerisi sunuyor: Evlerin çatılarını beyaza boyamak. 

Beyaz çatılar sıcakla mücadelede önemli

Yeni araştırmaya göre çatılarımızı beyaza boyamak ya da yansıtıcı katmanlarla kaplamak, şehirleri serinletmekte yeşil çatılar, sokak-seviyesinde yeşillendirme ve güneş panellerinden daha etkili oluyor. Araştırmanın baş yazarı olan, UCL’e bağlı Bartlett Çevre, Enerji ve Kaynaklar Enstitüsünden Dr. Oscar Brousse, yaptığı açıklamada “serin çatıların, şehirleri aşırı sıcak günlerde serin tutmak için en iyi yol” olduğunu ifade etti. 

Londra ve çevresinin üç boyutlu haritasını kullanan araştırmacılar, 2018 yılının en sıcak günlerine ait verileri inceledi. Bu çalışmada, serin tutan beyaz renkli veya yansıtıcılı çatıların tercih edildiği bölgelerde sıcaklığın ortalama 1,2 derece ilâ 2 derece arasında daha düşük olduğunu ortaya koydu. 

Yeşil çatıların sıcaklıklar üzerinde bir etkisi olmadığı ancak en yüksek sıcaklıkların görüldüğü saatlerde yarım derecelik serinlik oluşturduğu, güneş panellerinin ise sadece 0,3 derece daha serin bir ortam sağladığı da ortaya çıktı. 

Araştırma Geophysical Research Letters‘da yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir