Britanya Dışişleri Bakanı Lammy açıkladı; Londra, AB ile geniş güvenlik anlaşmasını başlatmak için ortak deklarasyon arayışında

T24 Dış Haberler

Britanya Dışişleri Bakanı David Lammy, İşçi Partisi’nin savunma, enerji, iklim krizi, salgın hastalıklar ve hatta yasadışı göçü de kapsayan geniş kapsamlı bir güvenlik anlaşmasını başlatmak için AB ile kapsamlı bir ortak deklarasyon arayışında olduğunu söyledi.

Yeni hükümetin AB ile ilişkileri sıfırlama ve “Brexit dönemine son verme” planının bir parçası olarak Lammy, Guardian’a verdiği demeçte, geniş kapsamlı bir güvenlik anlaşmasının İşçi Partisi’nin AB’nin tek pazar ve gümrük birliği dışında kalma taahhüdünü zayıflatmayacağını söyledi.

İşçi Partisi’nin planlarına göre anlaşma, Britanya’nın güvenlikle ilgili bir dizi alanda blokla daha yakın çalışmasını sağlayacak ve üzerinde anlaşmaya varılması yıllar alabilecek yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya gerek kalmayacak.

Lammy ayrıca AB Dışişleri şefi Josep Borrell‘in AB Dışişleri Konseyi’nin Ekim ayındaki toplantısına katılma davetini de kabul etti. Bu davet Muhafazakar hükûmet tarafından reddedilmişti. AB üyesi olmayan devletlerin dışişleri konseyine katılması nadir görülen bir durum. 

Lammy, Dışişleri Bakanı olarak Polonya’ya yaptığı ziyarette verdiği bir mülakatta şunları söyledi:

“Manifestomuzda iddialı bir güvenlik paktı istediğimizi söyledik ve bunun nedeni son birkaç yıldır Avrupa ile bu konuda konuşuyor olmamız ve özellikle Ukrayna’daki savaşın ve AB’nin enerji ve iklimle ilgili karşı karşıya olduğu zorlukların ardından, sadece savunmadan daha geniş bir alana yayılma konusunda bir iştah olduğunu düşünüyorum.

“Bu nedenle Avrupa ile görüşmelere başlamalı ve ortak ilgi alanlarına giren konuları bulmalısınız. Umudum, tabii ki yeni Avrupa liderliği işbaşına geldiğinde, bunu bir tür ortak deklarasyonla ilerletebiliriz. Açıkçası bunun altında da bir dizi çalışma akışı olacaktır”

Avrupa gezisinde

Perşembe günkü seçimlerde İşçi Partisi’nin ezici bir zafer kazanmasının ardından Lammy, Polonya, Almanya ve İsveç’teki mevkidaşlarıyla görüşmek üzere bir geziye çıktı. 

Lammy, “Yeniden yapılanma konusunda ciddiyim. Polonya ve Almanya’da yeni bir Britanya hükümetine sahip olmaktan memnuniyet duyduklarını hissettim. Geleceğe bakmak istediğimiz konusunda kesinlikle netiz. Bence üzerinde koordinasyon sağlamamız gereken pek çok konu var ama bunların hepsi müzakere ve tartışma konusu. Ancak ben gidişatın yönünü belirledim” dedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir